Շինարար-ի խոսքերից
Բյուր, ինձ թվում ա՝ աղքատ խավը նաև գումարը ծախսելու գրագիտության խնդիրներ ունի, ոչ բոլորը, բայց շատերը: Ես ինքս սնունդ առնում եմ էժան սուպերմարկետներից՝ Ալդի, Լիդլ: Ըստ էության որակի առումով տարբերությունչկա առանձնապես,եթե իհարկե Մարքս էնդ Սփենսերից չես առնում, որը սարսափելի թանկ ա իմ գրպանի համար: Բայց ես երբեք սառեցրած բանջարեղեններ չեմ առնում, փակած բաները ուշադիր եմ, որ հնարավորինս առանց կոնսերվատների լինի, ասենք հումուսը տեսա կոնսերվատներով ա, սկսեցի ինքս պատրաստել, մի քիչ թանկ ա ավելի իհարկե: Արդեն շատ գեր մասսայից որոշ ներկայացուցիչներ, չընդհանրացնեմ, կտեսնես՝ սառեցրած պիցցաներ, սառեցրած բանջարեղեն, չիպսի համար կտրտած, սառեցրած կարտոֆիլ, ա առ, նորմալ տար կտրտի,ժարիտդ արա էլի, էլ չեմ ասում աղի ու յուղոտ չոր չիպսերը, որ լիքը մարդ ամեն լանչի հետ առնում ա, չեմ իմանում ինչ, մի երկու շիշ էլ կոլա՝ էն մեծերից: Գրողը տանի, կոլա խի՞ ես առնում: Հյութ չե՞ս կարող քեզ թույլ տալ: Նախ էդ հյութերն էլ սուպերմարկետի մի բան չեն: Ես ջուր կամ թեյ եմ խմում: Կոլա-սփրայթ մենակ սաբվեյում սնվելիս, բայց երբեք տանը ճաշելու համար: Տանը սնվելու համար իտոգում ես ծախսում եմ ամիսը մոտ հարյուր-հարյուր քսան ֆունտ, քարը տրաքի՝ հարյուր հիսուն, բայց չի տրաքում :ԴԴ Իսկ եթե պետք լինի գոտիս ձգել, էստեղ չելենջներ են կազմակերպում ուսանողների համար՝ ասենք տասը ֆունտով մի շաբաթ յոլա գնալ, պրիտոմ նենց ա կազմակերպվում, որ յնաի ռացիոնը պահպանես, մի քիչ խելքս չի կտրում, բայց քսանով ես կարող եմ՝ և բանջարեղեն, և ձու, և բրինձ, և կաթնամթերք:
Լուրջ խնդիր կա հասարակությանը կրթելու՝ լիքը ախմախ սննդատեսակներ չառնեն: Բայց արտադրողներին իհարկե պետք ա սպառել: Ես մինչև էս վերջերս մի ամբողջ տարի ամեն առավոտ նախաճաշում էի տարբեր տեսակի սիրիըլսներով՝ կաթի մեջ: Մի ամիս ա դադարեցրել եմ, մի հատ միրգ ու հայդե համալսարան, համալսարանում արդեն բրանչ եմ անում, փոխարենը ավելի շուտ եմ գնում համալսարան, շուտ եմ սկսում աշխատել, մինչև լանչի ժամը ուղեղս լանչին չի սպասում, որովհետև ուտում եմ հենց տեղ եմ հասնում, նորմալ աշխատում եմ, մարսողությունս ավելի կարգավորված ա դառել: Էղա՞վ, որ ավելորդ ծախս էին ինձ համար էդ ապուշ սիրիըլսները: Կամ ուզեցա սնեք, գնում եմ վաֆլի եմ առնում՝ մի ֆունտի կամ մեկ ու երեսունի, կամ պոնչիկ, որ ընդհանրապես պետք չի էլի, մեկ-մեկ խելքի եմ գալիս՝ էդ գումարին կարող եմ եսիմ քանի կիլո գազար առնել, խնձոր առնել, բանան առնել, մեկ-մեկ անում եմ, բայց ոչ միշտ: Էղա՞վ, որ արդյունքում առողջ սնվելը ինձ վրա ավելի էժան կնստեր, քան թե էդ վաֆլիները:
Էջանիշներ