PDA

Դիտել ողջ տարբերակը : Реквием: Четыре Минуты, Քննարկում



Rhayader
30.10.2008, 11:11
Այստեղ կարող եք տալ ձեզ հետաքրքրող հարցերը, հնարավորությանս չափով կպատասխանեմ:

Whyspher Whisper
21.01.2010, 19:25
Սպիտակ – գույն, որը ներառում է իր մեջ բոլոր մնացածը, բայց միաձուլված, առանց առանձնացնելու, տարանջատելու համապատասխանում է ուղղակի լույսին, որն արթնանում է ծնվելուց, տալիս է գիտակցություն, բայց դեռ չբաժանող աշխարհը մասերի: Լույսը պիտի վերջանա կյանքի հետ միասին, բայց հաճախ այն սպասվում է նաև մահվանից հետո (“свет в конце тоннеля”):
Ծաղիկի դեղին միջուկը արևի գույնի է, խոսում է բարձր ինտելեկտի, հստակ մտքի, հետաքրքրասիրության մասին, նաև ուժեղ բնավորության: Բայց այն շրջապատ/-փակ-/ված է մանուշակագույնով, որը մատնանշում է մարդու չափազանց կախվածությունը մորից /մայրական արքետիպից/, արտահայտում է հուզական կապվածությունը, որը կարող է թե սեր, թե ատելություն լինել, որից ազատվելու կարիգ կա: /հերոսի սեռական կողմնորոշման անորոշությունը/: Մյուս կողմից այս գույնը հաճախ օգտագործում է այն մարդը, ով իրեն յուրահատուկ է համարում:
Կարմիր` արյան գույն, կյանքի, կրքի, ագրեսիվության, բայց նաև սեփական անձը, շահերը պաշտպանելու նշան: Տղամարդկային է իր էությամբ: Արյունը լուծվում է տաք /ջերմ, ոչ սառը/ ջրի մեջ: Ջուրը կանացի սկիզբն է խորհրդանշում:
Մոխրագույնը արտահայտում է ապաթիա, հոգնածություն կյանքից, ուրախություն զգալու ունակության կորուստ, անկարողություն բավարարություն ստանալ:
Կանաչ` առողջ զարգացման նշան է, խոսում է մյուսներին սատարելու մասին, սակայն առաջին հերթին ինքդ քո մասին մտածելու կարողություն է: Բայց ավանդաբար կանաչ աչքերը կախարդներին էին վերագրվում: /շարունակությունը` կապված « Письмо Фиолетовой Ведьме»-ի հետ/:

Whyspher Whisper
21.01.2010, 19:28
Կարելի՞ է էսպես մեկնաբանել:

Rhayader
23.01.2010, 20:05
Աշխատանքը հերթական անգամ վերագրվում է, կառուցվածքը լրիվ փոխել եմ: Մենակ թե առանց Յունգի, էլի))) չափազանցությունները շատ էին: Օրինակ, աղջկա մազերը մանուշակագույն էին ոչ թե զգայական պատկեր ստեղծելու համար, այլ որովհետև աղջիկն իսկապես մազերը տոնիկով մանուշակագույն էր ներկում: Ծաղիկն էլ իսկապես մանուշակագույն էր: Մեջ տեղը՝ դեղին: Հասկանալու համար այստեղ կդնեմ վերջնական տարբերակի նախաբանը, որ ավելի պարզ լինի (ներեցեք ուղղագրության-կետադրության սխալների համար, ալարում եմ սրբագրել):

Предисловие, посвящение и послесловие
Писать первый роман – не самая легкая задача. Особенно для меня. Даже в школьные годы краткость моей манеры письма была темой для шуток.
И все же, это роман. Писать его я начал в 10-ого августа 2006-ого, во время армейского отпуска. К тому времени из ресурсов у меня была лишь 40-листовая тетрадь турецкого происхождения с замысловатой надписью «Укюль Дафтар» и ручка. К счастью, один из моих офицеров – С. Алексанян, прекраснейший человек, вполне достойный того, чтобы упоминаться первым в этом посвящении – смог выделить мне пишущую машинку, а так же стал первым читателем.
Это – период моей жизни, который я помню очень смазанно. Сейчас попытаюсь вспомнить. День рождения 2006-ого – девятнадцатилетие. Я, Снежинка, Поэт, Силва, Яна пьем пиво в руинах города Эребуни. Счастливый день, задокументированный в нашем фильме «Wake me up when September ends». Весна 2007-ого – разрыв со Снежинкой, в результате которого мне пришлось обдумать некоторые свои ценности. И все же, на моем письменном стиле это отразилось скорее благостно – благодаря этому вам более или менее не придется читать сверхсентиментальных строк в стиле «Трех Товарищей» Ремарка. Хотя Ремарка я люблю и уважаю, одного такого романа, думаю, хватит.
День рождения 2007-ого; я депрессовал из-за двадцатилетия и не стал праздновать. Первый день рождения после армии. Ирландка подарила мне песочные часы: я все еще храню их с чувством благодарности. День рождения 2008-ого, когда мы выпили все доступные виды спиртного и неплохо накурились. Уже семь месяцев, как я и Блисс встречаемся)))
День рождения 2009-ого. Все встало на свои места, кризис преодолен.
Я думал, что мой роман начался со сна. Но, чем больше я его писал, тем больше понимал, что он начался намного раньше – 11-ого июня 2005-ого, с концерта блюграсс-ансамбля «Big Hillbilly Bluegrass» перед Гафесчянским Музеем Современных Искусств. Именно в тот день у меня в голове родились мои герои – Джек, Дафна, Алекс и все остальные.
Было бы неблагодарно не вспомнить так же людей, которые, скорее всего, станут моими первыми критиками: Ажи, Импрешн, Бюр, Улуана, Кира, Фредди, Танамаси - спасибо вам за поддержку и понимание.
Написанное здесь - что-то личное, что я не смог больше носить в себе, и решил поделить с тобой. Меня никогда не покидало чувство, что я пишу реквием. Оказалось, это был реквием не по мне. Здесь - моменты моей жизни, переживания, фантазии и сны - иногда кошмарные. Лжи здесь нет – во сне либо на яву, все это происходило. Я просто перетасовал порядок. Ведь роман – автобиографический.
Так вот, посвящается этот роман всем этим людям, которые окружали меня, пока я его переживал. Каждый из них оставил мне что-то. И я это ценю.
А так же Элису Куперу и группе The Cure, под чью музыку я пишу уже пять лет, посвящается.
И, последнее посвящение - если ты прочтешь и увидишь где-нибудь здесь себя, то эта книга посвящена именно ТЕБЕ.
Искренне твой,
Баяндур Погосян.

Whyspher Whisper
23.01.2010, 22:26
Նախաբանը վեպը գրելու հիմքերն է ավելի պարզ է դարձնում, բայց, ճիշտն ասած չհասկացա, թե դա ինչ է փոխում սիմվոլների օգտագործման առումով: /Իսկ աղջկա դեպքում մազերը կարող եին ցանկացած գույնի լինել, ավելի շուտ նրան "ведьма" անվանելն էր արքետիպ հիշեցնում:/
Հ.Գ. Յունգը չգիտակցվածը հասկանալու համար շատ օգտակար է)))))

Rhayader
23.01.2010, 23:00
Յունգը սովորություն ուներ պրակտիկան հարմարեցնել իր թեորիային, փոխանակ թեորիան ըստ պրակտիկայի մշակելու))) Վերջում գժվեց ու հայտարարեց, որ արիացիների ու հրեաների ուղեղները տարբեր են, ու որ Ֆրեյդի հոգեվերլուծությունը հրեաների համար է, իսկ Յունգինը՝ արիացիների: Ինքն իրեն հայտարարեց արիական մեսսիա, ինչից հետո Զիգմունդ Ֆրեյդն արտասանեց իր հայտնի արտահայտությունը.
«Վախենում եմ՝ մեր սիրելի շվեյցարացին վերջապես ցնդեց»:
Ինչևէ, Յունգի տեսության մեջ արժեքավոր բաներ էլ կան, բայց մեծ մասամբ դրանք փոխառված են տիբեթյան «Մեռելների Գրքից» (որի թարգմանության համար ես շնորհակալ եմ Յունգին) ու հնդկական Շիվա-Շակտի տանտրիկ կուլտերից:
Յունգն իր հետևորդներին արգելում էր յոգայով զբաղվել, իսկ ինքը զբաղվում էր) դատիր ինքդ:

Փորձիր քո սեփական մեկնաբանությունը տալ))) ես Յունգ բավականաչափ լավ գիտեմ, որ ինքս ըստ նրա մեկնաբանեմ աշխատանքը: Ինձ քո տեսանկյունն է հետաքրքիր, ոչ թե Յունգինը:)

Whyspher Whisper
24.01.2010, 22:52
Իրականում գրածիցս ոչ բոլորն էր հիմնվում Յունգի տեսության վրա /նույն գույները ունեն ուղղակի հոգեֆիզիոլոգիական ազդեցություն էլ, կա գեշտալտ, Ֆրոյդ և այլն/:
Ցանկացած ստեղծագործություն հիմնված է գեղարվեստական կերպարների վրա, որոնք ոչ այլ ինչ են, քան սիմվոլներ. իրական կյանքում գոյություն չունեն, բայց մտքերի, զգացմունքների, ընկալումների խտացված արտահայտություն են հանդիցանում: Մի սիմվոլը կարող է արտահայտել նկարագրվածի ամբողջ էությունը, խորությունը: Այդ նույն բանը սովորական տրամաբանական ճանապարհով պարզ է դառնում մոտ 50 էջ վերլուծություն կատարելուց հետո: Աշխատանքի բավականին տարբեր առանձնահատկությունները ըստ էության նույնի մասին էին խոսում, այդ պատճառով էլ ես ընտրեցի ինձ ամենից շատ դուր եկող ճանապարհը` սիմվոլների միջոցով արտահայտվելը:
Բոլորովին չեմ կարող համաձայնել Յունգի հանդեպ էդպիսի վերաբերմունքին: Նա ոչ թե հարմարեցնում էր պրակտիկան տեսությանը, այլ նկատում էր այն փաստեր, որոնք ուրիշները բանի տեղ չէին դնում: Նրա կարծիքը արիացիների, ֆաշիզմի և այլնի վերաբերյալ վիճելի ու, ընդհանուր առմամբ, բոլորովին այլ հարց է: Իսկ “գժվելը” իր կյանքում իսկապես բավականին երկար ու կարևոր փուլ էր ներհայեցողության ու ինքն իրեն ճանաչելու համար, որից հետո էլ Յունգը կարողացավ ներթափանցել այլ մարդկանց հոգիների խորքերը:
Ինչ վերաբերում է իմ սեփական մեկնաբանությանը. ես զգացի, ինչ զգացի, իսկ այդ զգացածը բառերով արտահայտելու համար, ուզեմ թե չուզեմ, գրելու եմ ինչ-որ մեկի ինչ-որ ժամանակ արտահայտած խոսքերով /խոսքերն էլ բոլորովին ինքս չեմ հորինել, այլ միայն կրկնում եմ երևույթէների այն անվանումները, որոնք յուրացրել եմ փոքր ժամանակ սոցիումին հարմարվելու ընթացքում/: Էստեղ Ձեր ասած “…Յունգի տեսության մեջ արժեքավոր բաներ էլ կան, բայց մեծ մասամբ դրանք փոխառված են…”-ի համապատասխան է: Չեմ կարծում թե ինչ-որ էապես նոր բան հաճախ է ասվում, հիմնականում գոյություն ունեցող գաղափարների վերամիավորումներ են յուրահատուկ կերպով: Ըստ իս, կարևոր է միայն, որ դրանք իմաստավոր լինեն ու ճշմարտությանը համապատասխան:

Whyspher Whisper
24.01.2010, 22:58
Ուզում եմ ներողություն խնդրել, եթե խոսել եմ ինչ-ոչ բաներից, որոնք խիստ անձնային, ինտիմ են: Իրականում, որոշ բաներ շատ ճանաչելի էին /թեկուզ նույն օդանավակայանում իրավիճակը, առավել ևս Կասկադն ու այնեղի համերգը/, կարելի էր ենթադրել, որ դրանք կենսագրական որոշ փաստերի վրա են հիմնվում: Ինձ համար միևնույն է հարցական մնաց, թե ում ռեքվիեմն էր սա /Ալեքսի` էդքան էլ չեմ կարծում, իսկ ուրիշ մահացող հերոս չնկատեցի/)))))

Rhayader
24.01.2010, 23:48
Կառուցվածքն ԱՅԼԱՆԴԱԿՈՒԹՅԱՆ աստիճանի փոխել եմ վերջին տարբերակում, ֆորումինը վերջնականը չի: Ռեքվիեմը))) սա իմ ռեքվիեմն է՝ 2005-թվականի իմ:
Ներողություն հայտնելու կարիք չկա))) ես եմ այս ամենը քննարկման դրել:
Հետաքրքիր բաներ ես խոսում, բայց կնախընտրեմ, որ ամբողջականը կարդաս, ֆորումում սյուժեի մոտ 15 տոկոսն է: Խոստանում եմ, կփոխանցեմ, հենց վերջացնեմ:

Whyspher Whisper
26.01.2010, 00:11
Փոփոխությունները, իհարկե, հետաքրքիր են:
Ֆորումում տպվածը իսկապես անավարտ էր երևում, բայց միևնույն է, էլի հետաքրքիր մեկնաբանությունների տեղիք էր տալիս:
Իրականում հարցս` թե ում ռեքվիեմն էր, առաջացավ նախաբանը կարդալուց հետո /"Меня никогда не покидало чувство, что я пишу реквием. Оказалось, это был реквием не по мне."/, երբ մտածեցի, որ իսկապես մարդու մասին է խոսքը: Մինչ այդ բոլորովին ուրիշ բան էի հասկացել. մահվան ռեքվիեմ էր ստացվում: Սկզբից, որովհետև մահվան թեման բացում էր ճանճը, որ ճանապարհից /ռելսից/ ընկնում էր, իսկ հետո "...А Джек тем временем хотел умереть. -Все еще сохнешь по нему, не так ли? -А как ты думаешь? Тут она сказала то, что он меньше всего ожидал услышать - если бы он только знал, то чем-нибудь заткнул бы ее красивый, но глупый рот. Но он ничего не знал, и слова как холодная вода вылились ему на голову: -Превратил бы нас кто-нибудь в статую. Прямо сейчас, пока ты держишь меня за руку. Я бы назвала эту статую «Статуей Равновесия». Шаг...", ու իրական ռեքվիեմը` չորս րոպե լռությամբ: սիրուն էրՃ... Հավասարակշռության արձանը ոնց որ իդեալական է, գեղեցիկ , բայց անհնար է կյանքում, քանի որ շարժման բացակայությունը անհնար է /սա, իմ կարծիքով, նաև սպիտակ գույնի հակասականության սիմվոլիկան է բացատրում` իդեալական մաքուր է, բայց իդեալական ոչ մի բան կյանքում չկա ու ապրել չի կարող/: Անալոգիա առաջացավ. Էվոլյուցիան, որ ձգտում է ստեղծել էակներ, որոնք այլևս էվոլյուցիայի կարիգ չունենան, կյանք կյանքի դեմ, մահ, մահվան դեմ...
/Դե, Յունգան պահերն էլ չեմ գրում.../)))

Rhayader
26.01.2010, 00:43
Անկեղծ ասած, երբ սեփական մտքերդ ես գրում, շատ ավելի հետաքրքիր է ստացվում: Որպես շնորհակալություն՝ նախաբանի վերջնական տարբերակը.

Introitus
Я вкладывал себя в свою любовь...
А где же я? Забыл уже, прости,
Как тихо ты ушла.
Так тихо.
“Чернь“

Ты в театре, в театре героев и демонов - мифических нечеловеческих сил. Эти фигуры - воплощения пиков сознания, их взаимодействия, прекрасные и устрашающие, продукт борьбы твоих идеалов и ценностей. Ты - то верховное божество, которое управляет ими. Не увлекайся их играми, и помни: ты все еще способен освободиться.
Вначале - жутко неприятный удар носом об стену. Чувство такое соленое и кислое, и больше обиды, чем самой боли. За этим оцепенелым состоянием прорывается боль - неспешно, но безжалостно нарастая. Воспоминания, правдивые и выдуманные - изнасилование, смерть, пауки... Все кружится и заплетается в один остановленный миг в ожидании удара по двери.
И все же, интересно, что чувствуешь, когда умираешь?
- А что чувствуешь, когда целуешься с парнем?
Шаг.
- Странный вопрос для девушки.
Она рассмеялась. У них, наверное, и вправду было много общего - что-то даже в прямом смысле. А был он геем или нет - становилось второстепенным.
Отогнав образы, глаза сами собой раскрылись, вопросительно уставились в стену.
Почему же свет, яркий до боли, первое, что появляется? Неужели все воспоминания такие белые? Можно ли помнить о том, что это – первое, что видешь, когда рождаешься: ослепляющий белый свет. Который постоянно возвращается, в каждом видении, в каждом воспоминании.
Почему же белый - цвет траура?
Потом глаза остекленели, и белое воспоминание было как первое падение младенца. Тот же самый страх, возмущение. Губы искривились, непонятно, от плача, или улыбки.
А разум просто устал. Перегрелся, устал, и хотел заснуть.
Опять белый свет, и шпалы, по одному проходящие перед глазами.
Шаг.
Он спросил:
- Я тебе говорил, что обожаю, когда ты красишь волосы в фиолетовый цвет?
Шаг.
- Тысячу раз.
- Засчитай еще один.
Они сели на рельсы и долго молчали, боясь посмотреть друг другу в глаза. Глупые моменты, почему же они всегда вспоминаются?
Потом парень встал и помог девушке подняться. Она шла по тонкой стальной дорожке, а он помогал ей хранить равновесие, удерживая за левую руку.
Стоило бы ему отпустить ее на секунду и чуть-чуть подтолкнуть. Лишь чуток. И тогда она бы шлепнулась об гравий. Это бы вырубило ее. А потом хватило бы пары ударов куском гранита, чтобы разорвать ее без того призрачную связь с жизнью. Документов она с собой не носила, и для того, чтобы сделать опознание трупа менее вероятным, тем же самым камнем он изуродовал бы ей лицо и разломал бы все зубы. А потом поджег бы все. Ни одного свидетеля, ни одного мотива. Никто бы не заподозрил его, человека, которого больше нет нигде, кроме умирающих воспоминаний.
В один момент ему стало интересно: легко ли убивать? Он впервые увидел смерть, когда мышь попала в мышеловку на его глазах. Стальной прут со звонким хрустом проломил ей череп, и пол залило кровью. Глаза сначала выпучились, потом как-то потускнели, так реально, что было страшно. Без единого движения, без судорог. Остались лишь пара ложек крови и серый трупик. Ровным счетом, ничего.
Ведь после смерти все, что отличает всех, так это размер оставленной после себя биомассы.
В действительности Джек знал, что его внутренние тормоза не дадут слепой ярости вылиться наружу. Мысли приходили и уходили, но грань он держал крепко. Тем более, в тот день.
К тому же, его гнев был обоснован - правда, лишь чувством бессилия.
- Смотри, муха шла по рельсам, а потом упала! Вот бы взять камеру и снять фильм про такие вещи! Люди подобное часто не замечают, а ведь стоило бы!
На это он мрачно ухмыльнулся, вспомнив, что слово “муха” произносится так же, как и слово “смерть” на испанском. Потом ответил:
- Ну, я у нас слеп, как летучая мышь, которая не волк и в лес не убежит. И вообще, постыдно издеваться над людьми со зрительными проблемами.
Он его голоса веяло какой-то горькой иронией и сдержанной агрессией. Но она же была дурочкой, и не смогла это уловить, как всегда:
- Ты не слепой, а циник.
Джек в тот момент ясно представил себе, как бы ее череп прохрустел от удара тяжелым камнем. Насилование собственной природы - последнее удовольствие опустошенного человека.
“Я не слепой, я хренов циник”.
Шаг.
Она чуток задумалась, потом нахмурила свои красивые черные брови - она ведь была красива, как сама смерть - и продолжила:
- Ты ведь знаешь, какая песня вертится у меня в голове?
“I hate myself for loving you...”
Дафна спела пару строк, попытавшись изобразить голос певицы. После нескольких попыток у нее получилось. А Джек тем временем хотел умереть.
- Все еще сохнешь по нему, не так ли?
- А как ты думаешь?
Тут она сказала то, что он меньше всего ожидал услышать - если бы он только знал, то чем-нибудь заткнул бы ее красивый, но глупый рот. Но он ничего не знал, и слова как холодная вода вылились ему на голову:
- Превратил бы нас кто-нибудь в статую. Прямо сейчас, пока ты держишь меня за руку. Я бы назвала эту статую “Статуей Равновесия”.
Шаг.
В нем все перевернулось и свернулось в болезненном спазме. Потом они оба молчали четыре минуты. Ровно четыре минуты... Именно столько, решил Джек, работает человеческий мозг после остановки сердца. Значит, у меня ровно четыре минуты сна, обернувшихся вечностю кошмара, чтобы рассказать вам свою историю.
Вскоре они дошли до места, где должны были сойти с рельсов. Потом перешли маленький мост, который тянулся, как не странно, по краю какого-то высохшего водохранилища, но, тем не менее, являлся настоящим бетонным мостом - дугообразным, с ржавыми перилами по обеим сторонам.
Джек посмотрел себе под ноги и увидел цветок, лежащий на бетоне: лепестки были фиолетовыми, а сердцевина – золотисто-желтой. Он был еще свежим: кто-то уронил его не более четырех минут назад. Джек знал об этом, потому что стебель еще не начал сворачиваться.
- Подожди, - его тихий голос прозвучал глухоим, почти сломленным, как никогда раньше.
Поднял цветок и украсил им ее волосы. Давнее воспоминание вспыхнуло в нем; оно болезненным эхом зазвенело в его сердце. Образ черноволосой девушки, истекающей кровью в темном переулке, , на миг вспыхнул перед глазами.
Она, наверное, долго лежала там, избитая и изнасилованная. Потом появился он. Да, он никак не мог забыть тот момент, когда по непонятной причине свернул туда. А для нее было уже слишком поздно. Она умерла. Навсегда.
Джек почувствовал сильное рвение обнять Дафну и прыгнуть вместе с ней с моста. Он знал то чувство, которое возникло бы, когда они коснулись бы бетонного дна. Поэтому просто поцеловал ее. Дафна не ответила на поцелуй. Джек помолчал, потом сказал:
- Прости.
Она тоже молчала. Ее взгляд выражал растерянность. Никогда еще эти глаза, умевшие менять свой цвет, как только менялось освящение, не были такими пустыми. Пытаясь спасти положение, Джек сам сказал глупость:
- Жаль, что ты - не парень.
- Никто не идеален, - она с улыбкой вздохнула, и Джеку стало легче, - жаль, что ты - не он.
Они шли все дальше и дальше - из никуда в никуда, чтобы навсегда оставаться в этих остывающих воспоминаниях.
В тот день светило яркое солнце, и птицы пели о чем-то веселом. Хотя такие вещи уже давно никто не замечает.
Опять белый свет. Приятная прохлада растекалась все дальше и дальше по телу, в то время как майка на груди начала слипаться от теплой крови.

Whyspher Whisper
27.01.2010, 17:49
Շնորակալություն;) Հետաքրքիր տեքստն է, որ հետաքրքիր մտքեր է առաջացնում:)
Վերջին տարբերակը ինձ սկզբից թվաց ավելի սառը, անհուսությունը ավելի հստակ: (Կա միայն չորս րոպե /որոնց քանակն էլ հետաքրքիր է/, որ աչքերի առաջ անցնի ամբողջ կյանքը, էստեղ նաև մյուս գլուխների խառը դասավորվածությունը, ուղղակի հիշվող, վառ պահերի ներկայացումը հասկանալի է դառնում: ) Բայց մյուս կողմից մի տեսակ հաստատունություն, ներքին ուժ էլ էր զգացվում:
Ընդհանուր առմամբ, ամեն տողը առանձին վերլուծելիս մի հսկա բովանդակություն կարելի է գտնել /սկսած առաջինից, երկրորդից, հինգերորդից, Պլատոնա-Յունգա-Մասլոուական շարունակությունից եվ այլն/ Բայց ինչ անում եմ, միևնույն է հոգեբանության մեջ խորանալ է ստացվում, պատկերավոր էնքան պահեր կան: